Czym jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie, to nic innego jak finansowe wsparcie osoby ubezpieczonej m. in. w sytuacji:
- nieszczęśliwego wypadku
- pobytu w szpitalu – z reguły pobyt musi trwać min. 3 dni
- poważnego zachorowana – wszystkie choroby uznane przez Ubezpieczyciela za „poważne zachorowanie” określone są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU)
- urodzenia dziecka
- śmierci rodzica, dziecka, małżonka.
Ubezpieczenie na życie to również wsparcie finansowe bliskiej osoby Ubezpieczonego, w przypadku jego śmierci – wówczas sumę ubezpieczenia określoną w Polisie otrzymuje Uposażony, czyli właśnie bliska osoba. Oczywiście Ubezpieczony może wyznaczyć kilku Uposażonych, nie musi to być jedna osoba, wtedy określa ich procentowy udział w wypłacie odszkodowania. Suma udziałów zawsze musi równać się sto procent.
W ubezpieczeniu na życie jest możliwość rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia o tak zwane „cegiełki”. Są to dodatkowe zakresy ubezpieczenia, które w zależności od potrzeb można dodawać do pakietu ubezpieczenia i tak np. Ubezpieczony może skorzystać z:
- rozszerzenia o pakiet onkologiczny – ochrona w przypadku zdiagnozowania nowotworu, Towarzystwo Ubezpieczeniowe wspiera finansowo dodatkowe badania, konsultacje, zabiegi, leczenie
- ubezpieczenia nieszczęśliwych wypadków dla dzieci
- ubezpieczenia współmałżonka lub rodziców
- rozszerzenia o pakiet dla aktywnych – finansowe wsparcie ze strony Towarzystwa Ubezpieczeniowego jeśli Ubezpieczony dozna wypadku w trakcie uprawiania sportu; finansowane są koszty leczenia, zabiegi, badania, konsultacje i wiele, wiele innych
Zgodnie z powyższym, przedmiotem w ubezpieczeniu na życie jest nic innego jak nasze życie, zdrowie.
Większość osób korzysta z ubezpieczenia na życie zawartego za pośrednictwem Pracodawcy, czyli tzw. Ubezpieczenie na życie grupowe. Towarzystwo Ubezpieczeniowe do oceny ryzyka i wyliczenia składki dla takiego ubezpieczenia potrzebuje przede wszystkim rodzaju wykonywanej działalności, branży, zawodu, liczby osób zatrudnionych, liczby osób zainteresowanych ubezpieczeniem oraz datę urodzenia tych osób. Dzięki tym danym Towarzystwo bez problemu może przedstawić nam warianty ubezpieczenia. Tańszą składkę otrzymają młodzi pracownicy biurowi, administracyjni, którzy w codziennej pracy nie ponoszą ryzyka utraty zdrowia. Wyższą składkę zapłacą pracownicy np. budowlani, osoby pracujące na wysokościach, elektrycy itp.: czyli zawody, gdzie zawód sam w sobie jest ryzykowny. Oczywiście im więcej młodych osób tym składka również będzie niższa. W przypadku zatrudnienia osób, gdzie średnia wieku wynosi 45-50 lat, ubezpieczenie będzie droższe.
Ubezpieczenie na życie indywidualne, jest to ubezpieczenie zawierane indywidualnie przez każdą osobę fizyczną. Z reguły osoby, które korzystały z ubezpieczenia grupowego na życie a nie mogą już z niego korzystać np. ze względu na rozwiązanie umowy o pracę, kontynuują ubezpieczenie, ale już indywidualnie. Ze względu na korzyści wynikające z zawarcia ubezpieczenia na życie, rzadko kiedy zdarza się, że po rezygnacji z ubezpieczenia grupowego, osoba fizyczna nie zawiera już indywidualnie ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie grupowe jest znacznie tańsze niż ubezpieczenie indywidualne. A co więcej, z reguły część kosztów za zawarcie ubezpieczenia grupowego na życie pokrywa Pracodawca. Składka za ubezpieczenie na życie uiszczana jest co miesiąc na indywidualne konto Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
W ubezpieczeniu na życie, możemy się zetknąć z pojęciem „okres karencji”. Jest to czas, w którym pomimo opłacenia składki Ubezpieczony nie posiada ochrony ubezpieczeniowej. Zazwyczaj dotyczy to ryzyka śmierci. Przykład: w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, Ubezpieczyciel określił okres karencji dla ryzyka zgonu 3 miesiące, Ubezpieczony zmarł w wyniku rozległego zawału serca 2 miesiące od przystąpienia do ubezpieczenia na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania ze względu na zapisy w OWU. Okres karencji w przypadku śmierci nie obowiązuje, jeśli do zgonu doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe wprowadzają również okres karencji na przykład na: urodzenia dziecka, choroby współmałżonka, leczenia zagranicznego itp.
Ubezpieczenie na życie jest korzystnym rozwiązaniem i finansowym wsparciem dla nas, jako Ubezpieczonych oraz dla osób Uposażonych. Większość osób korzystających z takiego ubezpieczenia, wprost mówi, że zawiera ubezpieczenia, aby zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę, w przypadku zgonu.
Jeśli są Państwo zainteresowani ubezpieczeniem na życie dla swoich pracowników zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, pomogą doradzić i zaaranżować ubezpieczenie odpowiednie dla Państwa potrzeb.