Ubezpieczenie Członków Zarządu w skrócie D&O (ang. Directors’ and Officers’ liability insurance), to ubezpieczenie – zgodnie z nazwą – członków zarządu zatrudnionych w Spółkach.
Ubezpieczenie dedykowane jest również członkom rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, członkom komitetu audytu, prokurentom, pełnomocnikom zarządu, dyrektorom, osobom odpowiedzialnym za prowadzenie ksiąg rachunkowych, w tym głównym księgowym. Towarzystwa Ubezpieczeniowa wyrażają zgodę na ubezpieczenie Spółdzielni, Fundacji czy Stowarzyszeń. Za osobę ubezpieczoną uznaje się również pracownika, przeciwko któremu skierowano roszczenie dotyczące naruszenia praw pracowniczych.
Ubezpieczenie to nie jest dedykowane dla Właścicieli firm prowadzących działalność gospodarczą.
Kto jest Ubezpieczającym, a kto Ubezpieczonym? W kwestii formalnej, Ubezpieczającym (czyli opłacającym składkę) jest Spółka, natomiast Ubezpieczonym jest zarówno Spółka jak i Członkowie Zarządu, Prokurenci, Księgowi itp.
Co obejmuje ubezpieczenie D&O?
Członkowie Zarządu powinni z reguły kierować się interesem Spółki i podejmować decyzje w granicach dozwolonego ryzyka gospodarczego. Ubezpieczenie członków zarządu ma na celu zabezpieczenie interesu majątkowego osób zarządzających oraz sprawujących funkcje menadżerskie w spółkach kapitałowych, na wypadek zgłoszenia roszczeń dotyczących nieprawidłowego działania.
Ubezpieczenie D&O pokrywa odszkodowanie za które Towarzystwo ponosi odpowiedzialność, w związku ze szkodą wyrządzoną osobie trzeciej i do zapłaty którego zobowiązana jest osoba ubezpieczona np. członek zarządu.
Ubezpieczenie pokrywa również m.in.:
- Koszty postępowań, jak:
- koszty obrony: obejmują koszt pomocy prawnej, konsultacji, opinii specjalistów, interpretacji porady prawnej, przygotowaniem strategii obrony jak również koszy i opłaty urzędowe, sądowe, koszty tłumaczeń itp.
- koszty ekstradycji: obejmują koszty związane z ekstradycją lub deportacją, które są związane z roszczeniem skierowanym przeciwko osobie ubezpieczonej. Do kosztów należą również wydatki związane z podróżą współmałżonka, małoletnich dzieci.
- koszty stawiennictwa, czyli koszty związane z dojazdem oraz zakwaterowaniem osoby ubezpieczonej w związku ze stawiennictwem na przesłuchaniu, rozprawie, posiedzeniu
- koszty postępowania wyjaśniającego obejmują wydatki lub koszty dotyczące pomocy prawnej, koszty tłumaczeń, koszty ekspertyz czy opinii ekspertów, które są związane z postępowaniem wyjaśniającym gdy osoba ubezpieczona zostanie wezwana do złożenia zeznań czy wzięcia udziału w sprawie
- koszty uzyskania poręczenia majątkowego obejmują koszty uzyskania poręczenia majątkowego, w związku z prowadzonym roszczeniem. Ochrona nie obejmuje kwoty samego poręczenia
- kary i grzywny administracyjne – Towarzystwo pokryje nałożone na osobę ubezpieczeniową, kary i grzywny administracyjne. Kary i grzywny nałożone mogą być przez instytucję państwową, w oparciu o przepisy prawa administracyjnego, w zakresie swoich kompetencji
- zobowiązania publicznoprawne dotyczą odpowiedzialności za zobowiązania publicznoprawne zgodnie z przepisami krajowymi lub zagranicznymi np. ordynacja podatkowa,
- Koszty okołoroszczeniowe, jak:
- koszty PR tj. Public Relations, czyli koszty związane z przywróceniem dobrego imienia osoby ubezpieczenia, które w związku ze szkodą, zostało negatywnie przedstawione
- koszty wsparcia psychologicznego, czyli koszty terapii, konsultacji, wsparcia psychologicznego, w związku z negatywnym wpływem zdarzenia objętego ubezpieczeniem, na zdrowie osoby ubezpieczonej. Koszty zostaną pokryte, za zgodą Towarzystwa
- koszty zgłoszenia nieprawidłowości, które dotyczą kosztów pomocy prawnej związanej nieprawidłowościami występującymi w Spółce
- koszty związane z ograniczeniem praw własności i mienia
- koszty porady prawnej czyli koszty opinii ekspertów, koszty tłumaczeń,
- Naruszenie Praw Pracowniczych, które wiąże się z np. bezpodstawnym zwolnieniem pracownika, dyskryminacją, zniesławieniem, upokorzeniem, naruszeniem prywatności, molestowaniem, mobbingiem itp. Naruszenie praw pracowniczych dotyczy również osoby, której odmówiono zatrudnienia.
Kto może skierować roszczenie w związku z nieprawidłowym działaniem, uchybieniem, potencjalną szkodą?
W związku z nieprawidłowym działaniem (np. naruszenie lub niedopełnienie obowiązków, fałszywe oświadczenia, niedopełnieniem przepisów prawnych itp.) skierować roszczenie mogą takie podmioty/osoby jak: akcjonariusz, Spółka, wierzyciele, pracownicy oraz instytucje państwowe np.: organy podatkowe, Komisja Nadzoru Finansowego.
Jakie dokumenty są wymagane przez towarzystwo ubezpieczeniowe do zawarcia ubezpieczenia?
To przede wszystkim sprawozdanie finansowe, najlepiej za ostanie trzy lata. Dla Ubezpieczyciela najważniejszym czynnikiem jest kondycja finansowa Spółki, w związku z czym dodatni wynik finansowy to podstawa przy ubieganiu się o ubezpieczenie D&O. Oczywiście, jak przy każdym innym ubezpieczeniu, przebieg historii szkodowej również jest ważny. Z reguły, każde towarzystwo ubezpieczeniowe wnioskuje o wypełnienie Wniosku Ubezpieczeniowego na formularzu przygotowanym przez to towarzystwo.
Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj nie wyrażają zgody na złożenie oferty w przypadku, gdy jest zła kondycja finansowa w Spółce, nie tylko chodzi o stratę czy ujemny kapitał, ale również o wysoki poziom zadłużenia – oczywiście każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.
W ubezpieczeniu D&O pojawia się definicja:
- daty retroaktywnej, jest to data stanowiąca początek okresu ubezpieczenia, w którym może wystąpić nieprawidłowe zachowania, objęte ochroną ubezpieczeniową. Na ofercie czy polisie, może pojawić się również pojęcie „pełne pokrycie retroaktywne” oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną ubezpieczeniową szkody wyrządzone przez osoby ubezpieczeniowe, od momentu powstania Spółki.
- dodatkowego okresu zgłaszania roszczeń standardowo jest to 36 miesięcy lub bezterminowo dla osób ustępujących (okres ten obowiązuje w przypadku braku kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej).
Coraz więcej Spółek zawiera ubezpieczenie D&O, głównie ze względu na wysoką świadomość roszczeń jakie mogą być zgłoszone przez podmioty poszkodowane, ale również przez ingerencję państwowych organów nadzorujących działalność gospodarczą.
Jeśli są Państwo zainteresowani ubezpieczeniem osób zarządzających Spółką zapraszamy do kontaktu z naszym biurem brokerskim pomożemy w zaaranżowaniu ubezpieczenia.